سویه‌های راست‌گرایی افراطی نو

مقدمه‌ی مترجم: متن پیش رو برگردانی است از سخنرانی آدورنو به تاریخ ۶ آوریل ۱۹۶۷. سخنرانی به دعوت انجمن دانشجویان سوسیالیست اتریش در ساختمان موسسه‌ی تازه‌ی دانشگاه وین ایراد شد. متن چاپی آن ژوییه‌ی ۲۰۱۹ برای نخستین بار توسط انتشارات زورکمپ همراه با پی‌نوشتی از فولکر وایس منتشر شد[۱]. پس‌زمینه‌ی سخنرانی، چنان‌که در توضیح زورکمپ نیز آمده، برآمدن حزب ان.پ.د است که در همان دو سال‌ ابتدایی پس از تاسیس در نوامبر ۱۹۶۴ در انتخابات موفق شده بود. آدورنو اهداف، روش‌ها و شگردهای راست افراطیِ آن‌زمان را تحلیل می‌کند، به اختلاف‌های آن با فاشیسم نازیِ «قدیم» می‌پردازد و همچنین به دلایل اقبال بخش‌هایی از جمعیت به راست افراطی نو [۲].

ترجمه‌ی متن طی اوت و سپتامبر گذشته انجام شد. قدردان‌ِ زحمت و همدلی دوست عزیزم زینب نبوتی هستم که متنِ ترجمه را خواند و ویرایش کرد. فراز و نشیب بحران‌های سیاسی ماه‌های پاییز و زمستان انتشار متن را به تعویق انداخت. اکنون اما می‌توانید متن را بخوانید و خود ببینید که وصف «نامه‌ای در بطری برای آیندگان»[۳]  که انتشارات زورکمپ برایش به کار برده، چه‌‌اندازه درخور است. متن به‌ویژه بر بستر این سال‌ها که راست افراطی در بیشتر نقاط جهان از نو سر برافراشته و جنبش‌های فاشیستی پژواکی تازه در فضا یافته‌اند، بسیار خواندنی می‌نماید، آن هم در روزهایی که بحرانِ همه‌گیری کووید-۱۹، صداهای نژادپرستانه و دیگری‌‌ستیز را رساتر از پیش ساخته‌ است. همچنین مختصات ایرانی‌‌بودنِ ما و تجربیات و مشاهدات‌مان از فضایی که صداهای ناسیونالیستی و شبه‌فاشیستی در آن به‌ویژه در سال‌های اخیر طنین شدیدتری یافته، این مجال را پیدا می‌کند که امکان‌های متن را در فهم و تحلیل شرایط انضمامی ما به کار گیرد. از این رو، پی‌نوشتی در ادامه‌ی متن می‌آید و دو جستار از دوستان عزیزم زینب نبوتی و مهسا اسداله‌نژاد، که در تحلیل و تفسیر متن و در تلاش برای تبیین نسبت ما با آن کوشیده‌اند، متن را همراهی می‌کند. در این امیدواری که روشناییِ تابیده از این دریچه، مجال درک، تحلیل و بحث‌های تازه‌ای را فراهم کند.

 

 

برای خواندن متن بر رویِ تصویر زیر کلیک کنید

 

 

[۱]        متن چاپی از روی سخنرانی ضبط‌شده در مدیاتک اتریش (österreichische mediathek) پیاده شده‌ است. مشخصات متن منتشرشده‌ در انتشارات زورکمپ:

  Theodor W. Adorno. Aspekte des neuen Rechtsradikalismus. Ein Vortrag. Berlin: Suhrkamp 2019

 

[۲]      توضیح انتشارات زورکمپ

[۳]  Flaschenpost an die Zukunft